Kot Mruczek poleca… sztuki plastyczne

Kot Mruczek poleca… sztuki plastyczne

Już w poniedziałek – 22 listopada – przypada ciekawe święto: Dzień Kredki. To wspaniała okazja, aby samemu stworzyć jakieś dzieło. Po kredki sięgają wszyscy – od maluszków po dorosłych. Kolorowanie znakomicie wycisza i pozwala się odstresować, pewnie dlatego od kilku lat popularne w Polsce stały się kolorowanki dla dorosłych.

Rysowanie kredkami to dla wielu początek przygody ze sztukami plastycznymi. To nie tylko rysunek lub malarstwo, ale także grafika, fotografia, architektura, ceramika, rzeźba, kaligrafia, scenografia, rzemiosło artystyczne, wzornictwo przemysłowe (przecież przedmioty codziennego użytku też mogą być ładne, prawda?), a także instalacje artystyczne i graffiti.

Zachęcamy do zapoznania się z książkami o sztuce dostępnymi w bibliotece – te ze zdjęcia (oraz wiele innych na temat historii sztuki i wykonywania prac plastycznych) można wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży.

* * *

Przedszkolaków zapraszamy, by razem z Wesołym Ryjkiem – bohaterem opowiadania Plastelina Wojciecha Widłaka – odkrywali, że sztukę można odbierać w różny sposób.

A z okazji Dnia Kredki proponujemy Wam kilka pomysłów na prace plastyczne z użyciem kredek inne niż po prostu rysowanie i kolorowanie:

* * *

Zachęcamy Was bardzo do sięgnięcia po kredki, farby, plastelinę, wycinanki lub inne narzędzia i materiały, by tworzyć własne dzieła. A dla inspiracji mamy dla Was układankę. Puzzle można przesuwać, przytrzymując lewy przycisk myszy – gdy prawidłowo ułożycie obok siebie dwa kawałki, to połączą się; połączony ułożony fragment też można przesuwać. Powodzenia!