Wspólne czytanie online: Wesoła zima

Wspólne czytanie online: Wesoła zima

Grafika zawiera tytuł cyklu imprez dla dzieci "Wspólne czytanie" oraz temat spotkania "Wesoła zima". Centralnie umieszczone zdjęcie przedstawia stół z materiałami plastycznymi oraz dzieci wykonujące zimowe pejzaże.
W sobotę wznowiliśmy nasze comiesięczne spotkania z cyklu “Wspólne czytanie”. Tematem była zima. Pogoda dostosowała się do naszych zabaw – na dworze leżała warstwa białego puchu, by przypomnieć nam dobitnie, jaka to pora roku.
 
Ci z Was, którzy nie mogli do nas dołączyć tego dnia, mogą przeżyć te chwile w domu z rodzicami i rodzeństwem – po każdym “Wspólnym czytaniu” będziemy zamieszczać na stronie internetowej relację z wydarzenia oraz propozycje opowiadań do poczytania audiobooków do posłuchania w sieci, zadań do rozwiązania, zabaw i prac plastycznych. Mamy nadzieję, że skorzystacie z nich i weźmiecie udział w spotkaniu na odległość. 
Na zdjęciu 2 prace plastyczne z zimowym krajobrazem wykonane z użyciem farb, waty, folii i tkaniny, książkę Marcina Mortki "Tappi i Kocyk Mocyk", zdjęcia zwierząt oraz kule z gazet.
 
Powyższe zdjęcie to wspomnienie z zajęć. jesteście ciekawi, co się działo?

Poznaliśmy przygodę sympatycznego wikinga Tappiego z książki Marcina Mortki Tappi i Kocyk Mocyk. Nasz bohater musiał odzyskać magiczny przedmiot porwany przez złośliwy wicher. Jeśli jeszcze nie czytaliście książek o Tappim i jego przyjaciołach, zapraszamy do biblioteki.

Proponujemy posłuchać zimowego opowiadania o przygodach wiewióra Edzia Astrid Desborges Z górki na pazurki. Przedstawia tę weselszą stronę zimy: pełną zabaw na śniegu. 

Opowiadanie stanowiło punkt wyjścia do rozmowy o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Dzieci przyporządkowywały zwierzaki do różnych grup: przesypiających zimę, zbierających zapasy, podróżujących do ciepłych krajów i spędzających zimę aktywnie pomimo chłodów.

Na zdjęciu bibliotekarka pomaga chłopcu zawiesić zdjęcie na tablicy magnetycznej; na tablicy jest kilka zdjęć zwierząt i symbole oznaczające sposób spędzania zimy (sen zimowy, robienie zapasów, aktywne spędzanie zimy, odlot do ciepłych krajów).

Dla tych z Was, którzy też chcieliby wziąć udział w tej zabawie, przygotowaliśmy jej wersję online:

Na plakacie znajduje się zadanie do rozwiązania. Polecenie: Jak zwierzęta spędzają zimę? Przyporządkuj je do odpowiednich kategorii: na te, które są aktywne zimą (obrazek przedstawiający zimowy krajobraz), odlatują do ciepłych krajów (obrazek słoneczka), robią zapasy na zimę (obrazek orzeszków) i zapadają w sen zimowy (obrazek księżyca). Poniżej polecenia znajdują się zdjecia zwierząt: 1. wiewiórka, 2. kret, 3. suseł, 4. niedźwiedź, 5. jeż, 6. mysz, 7. żaba, 8. borsuk, 9. sikorka, 10. lis, 11. nietoperz, 12. wróbel, 13. kaczki, 14. wilk, 15. sowa, 16. czapla, 17. bocian, 18. sarna, 19. dzik. Na samym końcu plakatu zdjęcia czterech grup: słoneczka, ksieżyca, orzeszków i zimowego krajobrazu oraz miejsce do wpisania odpowiednich numerów zwierząt.

Wiele ciekawostek o zwierzętach żyjących w Polsce znajdziecie w książkach przyrodniczych dostępnych w bibliotece.

Urządziliśmy zawody – dwie drużyny musiały postarać się, by przerzucić na pole przeciwnika jak najwięcej “śnieżek” ulepionych z gazet. Ile przy tym było śmiechu i wysiłku! Każdemu proponujemy taką zimową rozgrzewkę, niekoniecznie na śniegu.
Na koniec tworzyliśmy zimowe krajobrazy, posługując się różnymi materiałami: farbami, watą, kawałkami tkanin, folią bąbelkową… Może też stworzycie taki obrazek? Jeśli tak, pochwalcie się, zamieszczając zdjęcie pracy w komentarzu pod postem na Facebooku na temat spotkania lub wyślijcie na adres: dziecieca@mbpstarogard.pl.
Na zdjęciu stół podczas wykonywania pracy plastycznej przez dzieci; na blacie kawałki brystolu, farby, kubki z wodą, wata, nożyczki, kleje itp.
Kolejne spotkanie – tym razem poświęcone Kociewiu – odbędzie się w sobotę 5 lutego o 12:00. Zapraszamy!