Dyskusyjne Kluby Książki w 2021 roku

Dyskusyjne Kluby Książki w 2021 roku

Na grafice logotypy Dyskusyjnych klubów Książki, Instytutu Książki, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starogardzie Gdańskim oraz data 2021 i rysunek sterty książek.

Miniony rok nie był łatwy dla organizowania spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki. Trzeba było dostosować się do wielu ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii. Tym bardziej cieszy, że nasi klubowicze zbierali się mimo tych niedogodności.

W ubiegłym roku odbyły się 3 spotkania Dyskusyjnego Klubu książki dla Dorosłych. W spotkaniach brało udział 8 członków klubu.

Mieliśmy przyjemność poznać taką pozycję literacką jak Chiny w dziecięciu słowach autorstwa Yu Hau. Autor przedstawia nam Chiny poprzez własny punkt widzenia i własne doświadczenia. Czyni to za pomocą dziesięciu słów-kluczy, w kontekście przemian polityczno-socjalno-ekonomicznych w Chinach.

Omówiliśmy również książkę pt. Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie napisaną przez Tarę Westover. We wspomnieniach autorka w inspirujący i wyjątkowy sposób przypomina nam, czym jest i czym powinna być dzisiaj edukacja.

Kolejne spotkanie poświęciliśmy dyskusji na temat opowiadań zawartych w zbiorze Wojciecha Tochmana Schodów się nie pali. Przedstawione przez autora historie z końca lat 90. XX wieku skłaniają do refleksji i wiele mówią o świecie w którym żyjemy.  Autor w ciekawy sposób opisuje nie zwyczajne i nietypowe problemy bohaterów.

Ciekawą powieścią okazała się Rudowłosa, której autorem jest Orhan Pamuk. Tematem przewodnim powieści są relacje ojca i syna. Na spotkaniu poruszyliśmy kwestię roli ojca w życiu dziecka, w szczególności syna, w odniesieniu do współczesnego świata.

Z kolei reportaż Olgi Gitkiewicz Nie zdążę, ukazuje problemy wykluczenia komunikacyjnego milionów ludzi w Polsce. Na spotkaniu DKK rozmawialiśmy miedzy innymi  o własnych doświadczeniach w sferze podróżowania transportem publicznym w Polsce.

Publikacją, która skłania do refleksji okazała się pozycja Przyszło nam tu żyć. Jelena Kostiuczenko przedstawia zbiór reportaży z Rosji dotyczących życia zwykłych ludzi i ich problemów. Ludzi zostawionych samych sobie, bez wsparcia państwa.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania organizowane w nowym roku, przy ciekawych lekturach, pełne konstruktywnej dyskusji oraz w miłym towarzystwie.

Na stole dwie książki: Anna Todd "After. Płomień pod moją skórą" i Louisa May Alcott "Małe kobietki".

Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci nie zbierał się w zeszłym roku. W styczniu miało miejsce spotkanie organizacyjne i mamy nadzieję, że powrócimy do regularnych spotkań.

Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży spotkał się czterokrotnie. Pierwsze, wakacyjne spotkania upłynęły nam na rozmowach o książkach przeczytanych od zeszłego roku i wzajemnym polecaniu sobie tytułów – interesujących, ekscytujących, a czasami “tak złych, że aż dobrych”. Na kolejnych dwóch zebraniach dyskutowaliśmy o książce Anny Todd After. Płomień pod moją skórą – pierwszy tom serii o burzliwych miłosnych perypetiach Tessy i Hardina – oraz o Małych kobietkach Louisy May Alcott, klasyce powieści dla młodego czytelnika. 

Chętni, by dołączyć do Dyskusyjnych Klubów Książki zapraszamy, by zgłaszali się do Filii nr 2 (dorośli) oraz Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.

 

Skip to content