Wspólne czytanie online: Wiosenne robótki

W pierwszą kwietniową sobotę spotkaliśmy się na kolejnym Wspólnym czytaniu, tym razem w wyjątkowo licznym gronie, co nas bardzo ucieszyło. Czytaliśmy opowiadanie Agnieszki Antosiewicz Poszukiwacze wiosny ze zbioru Jestem przedszkolakiem. Wiosna. Stanowiło dla nas punkt wyjścia do rozmowy o oznakach wiosny, które widzimy na dworze. Przebiśniegi, pączki na gałęziach drzew, cieplejsza (zazwyczaj) niż wcześniej pogoda, klucze ptaków wracających z południa… Wszystko to przekonuje nas, że wiosna chce zagościć u nas na dobre.

Pomieszczenie biblioteki - regały, na ścianie z oknami wieszaki, niska komoda, na niej skrzynia - na nich położone zabawki, gry planszowe w pudełkach. Na pierwszym planie cieci siedzą lub leżą na poduchach i krzesłach, wśród nich rodzice i bibliotekarka. Po prawej w głębi przy stole siedzą siedzi grupa ludzi, głównie dzieci, zajęta pracami plastycznymi.

Dzieci śmiało wkładały ręce do tajemniczego pudełka, w którym znajdowały się różne przedmioty, w tym takie, które można znaleźć na wiosennym spacerze. Czasami było trudno odgadnąć, co się wyciągnęło, z zasłoniętymi oczami.

Ponieważ zbliża się Wielkanoc, dzieci ruszyły z koszykami na poszukiwanie “pisanek”, czyli pojemniczków z zagadkami.

Pomieszczenie biblioteki. Na pierwszym planie bibliotekarka i dzieci, niektóre mają koszyczki.

Ćwiczyliśmy planowanie, zręczność i umiejętność pracy zespołowej: cała grupa musiała, stojąc na kocu piknikowym, odwrócić go na drugą stronę bez schodzenia z niego.

Pomieszczenie biblioteki. Dzieci stoją na kocu piknikowym, podnoszą jego krawędzie.

Proponujemy Wam przyłączenie się do wiosennych zgadywanek i rozwiązanie rebusów:

Tematem zajęć były Wiosenne robótki, więc wykonywaliśmy wiosenne i wielkanocne ozdoby. Proponujemy, by w przedświątecznym tygodniu wspólnie zasiąść do prac plastycznych:

Pomieszczenie biblioteki. Pośrodku stół zastawiony materiałami do robótek ręcznych. Dookoła siedzą dzieci i dwie kobiety, wykonują prace plastyczne.

Już teraz chcielibyśmy zaprosić na następne spotkanie – Wspólne czytanie poświęcone książce i bibliotece odbędzie się 7 maja o 12:00. Temat związany jest ze zbliżającym się Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich (już 23 kwietnia) oraz przypadającym 8 maja Dniem Bibliotekarza i Bibliotek i następującym po nim Tygodniem Bibliotek. Odwiedźcie nas koniecznie podczas tych “książkowych” świąt!