W sobotę wznowiliśmy nasze comiesięczne spotkania z cyklu “Wspólne czytanie”. Tematem była zima. Pogoda dostosowała się do naszych zabaw – na dworze leżała warstwa białego puchu, by przypomnieć nam dobitnie, jaka to pora roku.
Ci z Was, którzy nie mogli do nas dołączyć tego dnia, mogą przeżyć te chwile w domu z rodzicami i rodzeństwem – po każdym “Wspólnym czytaniu” będziemy zamieszczać na stronie internetowej relację z wydarzenia oraz propozycje opowiadań do poczytania audiobooków do posłuchania w sieci, zadań do rozwiązania, zabaw i prac plastycznych. Mamy nadzieję, że skorzystacie z nich i weźmiecie udział w spotkaniu na odległość.
Powyższe zdjęcie to wspomnienie z zajęć. jesteście ciekawi, co się działo?
Poznaliśmy przygodę sympatycznego wikinga Tappiego z książki Marcina Mortki Tappi i Kocyk Mocyk. Nasz bohater musiał odzyskać magiczny przedmiot porwany przez złośliwy wicher. Jeśli jeszcze nie czytaliście książek o Tappim i jego przyjaciołach, zapraszamy do biblioteki.
Proponujemy posłuchać zimowego opowiadania o przygodach wiewióra Edzia Astrid Desborges Z górki na pazurki. Przedstawia tę weselszą stronę zimy: pełną zabaw na śniegu.
Opowiadanie stanowiło punkt wyjścia do rozmowy o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Dzieci przyporządkowywały zwierzaki do różnych grup: przesypiających zimę, zbierających zapasy, podróżujących do ciepłych krajów i spędzających zimę aktywnie pomimo chłodów.
Dla tych z Was, którzy też chcieliby wziąć udział w tej zabawie, przygotowaliśmy jej wersję online:
Wiele ciekawostek o zwierzętach żyjących w Polsce znajdziecie w książkach przyrodniczych dostępnych w bibliotece.
Urządziliśmy zawody – dwie drużyny musiały postarać się, by przerzucić na pole przeciwnika jak najwięcej “śnieżek” ulepionych z gazet. Ile przy tym było śmiechu i wysiłku! Każdemu proponujemy taką
zimową rozgrzewkę, niekoniecznie na śniegu.
Na koniec tworzyliśmy zimowe krajobrazy, posługując się różnymi materiałami: farbami, watą, kawałkami tkanin, folią bąbelkową… Może też stworzycie taki obrazek? Jeśli tak, pochwalcie się, zamieszczając zdjęcie pracy w komentarzu
pod postem na Facebooku na temat spotkania lub wyślijcie na adres: dziecieca@mbpstarogard.pl.
Kolejne spotkanie – tym razem poświęcone Kociewiu – odbędzie się w sobotę 5 lutego o 12:00. Zapraszamy!