Nieznany język polski

Nieznany język polski

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO. Na datę obchodów wybrano rocznicę demonstracji w Bangladeszu w 1952 roku, podczas której domagano się uznania języka bengalskiego za język urzędowy – zginęło wtedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony dziedzictwa językowego. Języki zanikają z różnych przyczyn: migracji, globalizacji… W ciągu ostatnich 70 lat wymarło 200 z około 6000-7000 istniejących języków. Więcej na ten temat można przeczytać np. w raporcie Języki zagrożone wymarciem w wybranych krajach Europy, Federacji Rosyjskiej i w Kanadzie lub na stronie projektu Języki w niebezpieczeństwie. Utrata języka wiąże się z uszczupleniem kulturalnego dziedzictwa danej społeczności. 

Jak każdy język polszczyzna pełna jest wyjątków, rzadko używanych słów i ortograficznych pułapek, dlatego warto rozwijać znajomość języka. Przy okazji można poszerzyć swoją wiedzę np. o pochodzeniu wyrazów obcych i dawnych zwyczajach zachowanych w języku.

Dzisiaj, gdy nie jesteśmy pewni poprawności jakiegoś zdania, możemy skorzystać z porad dostępnych w Internecie, np. wskazówek Poradni językowej lub sprawdzić znaczenie słowa w Słowniku języka polskiego PWN. Pełno jest także stron i blogów o tematyce językowej, np. Polszczyzna.pl, Językowe dylematy, Obcy język polski, Językowe espresso.

Osoby chcące sprawdzić swoją znajomość polszczyzny mogą spróbować rozwiązać internetowe testy, np. Wielki test poprawnej polszczyzny lub Poprawna polszczyzna (dla dzieci).

Warto z okazji święta np. nauczyć się kilku słów z gwary kociewskiej. Regionalne dialekty także zanikają na rzecz języków urzędowych.

Oczywiście, najbardziej polecanym przez nas sposobem zdobywania wiedzy językowej i rozwijania słownictwa jest czytanie książek. Poniżej część bibliotecznego księgozbioru na temat języka polskiego – słowniki, poradniki, ciekawostki… Zapraszamy do biblioteki!