Światowy Dzień Kociewia 2021: Rozwiązanie zadań

Tydzień temu obchodziliśmy Światowy Dzień Kociewia. Prezentowaliśmy biblioteczne zbiory regionalne, polecaliśmy artykuły i filmy na temat Kociewia dostępne w sieci i zaproponowaliśmy kilka zadań sprawdzających znajomość naszego regionu.

Rozwiązania zadań dotyczących geografii i zabytków Kociewia:

• Rebusy z kociewskimi miejscowościami:

Jabłowo, Pączewo, Zblewo, Owidz, Piaseczno, Czarnylas, Żabno, Płaczewo, Świecie, Jeżewo, Kokoszkowy, Wirty, Klonówka, Sumin (pośrodku), Koteże, Trąbki Wielkie, Czarna Woda.

• Wykreślanka:

• Rozpoznaj starogardzkie zabytki na starych zdjęciach – aplikacja wskaże, czy dobrze dopasowano zdjęcie do podpisu: w przypadku złej odpowiedzi zdjęcie i podpis zostaną zaznaczone czerwonym kolorem, gdy będzie poprawna – na zielono i znikną.

Rozwiązania zadań dotyczących kultury Kociewia:

• Grupowanie pojęć związanych i niezwiązanych z Kociewiem:

Po kliknięciu znaczka w prawym dolnym rogu aplikacja zaznaczy prawidłowo dopasowane pojęcia na zielono, a źle – na czerwono.

Związane z Kociewiem: rycerz joannicki (zakon joannitów działał na Kociewiu), Wierzyca (przepływa przez nasze miasto), książę Grzymisław (przekazał Starogard Gdański i Skarszewy zakonowi joannitów), Diabelski Kamień w Pinczynie (na Kociewiu), Lubichowo, Świecie, Wda (rzeka na Kociewiu), bazylika katedralna w Pelplinie, Czarna Woda, Złe Mięso, Jezioro Stelchno (na Kociewiu w powiecie świeckim).

Niezwiązane z Kociewiem: Odra (ta rzeka nie przepływa przez Kociewie), zamek w Bytowie (Bytów leży na Kaszubach), Cisowa Góra i Góra Grabarka (na Podlasiu), Port Łomża (nad Narwią), zamek krzyżacki w Giżycku i sanktuarium w Świętej Lipce (na Mazurach).

• Krzyżówka sprawdzająca znajomość słówek z gwary kociewskiej:

Hasła: 1 – fochy, 2 – taczka, 3 – nauczyciel, 4 – twarz, 5 – piwnica, 6 – mdły, 7 – włosy, 8 – leniwy, 9 – garnek, 10 – pokrywka, 11 – zasłona, 12 – nocnik, 13 – piłka, 14 – serwetka, 15 – odwilż, 16 – piła, 17 – brudzić. Hasło główne: CZYTAMY NA KOCIEWIU.

Dziękujemy wszystkim rozwiązującym nasze zadania!