Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Dzisiaj jest wyjątkowy dzień dla wszystkich wielbicieli dobrej lektury, gdyż obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To znakomita okazja do celebrowania miłości do literatury. Co czytacie w ten świąteczny dzień?
Święto zapoczątkowano w Katalonii, a w 1995 roku na Konferencji Generalnej UNESCO ogłoszono 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Data jest nieprzypadkowa – tego dnia przypada rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, m.in. Wiliama Szekspira, Miguela de Cervantesa, Maurice’a Druona i Vladimira Nabokova.
* * *
Cały czas obowiązują obostrzenia mające ograniczyć pandemię koronawirusa. Oznacza to także ograniczenie działalności instytucji kultury, w tym bibliotek. Jeśli jednak zabrakło Wam książek do czytania, to w tym tygodniu Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła akcję Książka na telefon – po złożeniu zamówienia można je odebrać o umówionej godzinie. Zapraszamy do skorzystania z tej możliwości i zapoznania się ze szczegółami TUTAJ.
* * *
A jeśli ktoś nie może obecnie wybrać się do biblioteki, a jednocześnie nie chce wydawać pieniędzy na książki (możliwości zakupu książek z wygodną dostawą lub czytania ich w ramach abonamentu jest obecnie bez liku)? Istnieją źródła legalnych bezpłatnych książek elektronicznych, chociaż ze względu na prawa autorskie oferują przede wszystkim klasykę. Zachęcamy do rzucenia okiem, co mają do zaoferowania. Może znajdą się tam jakieś zapomniane perełki?
Oto kilka miejsc w sieci, w których można poczytać książki:
* * *
Warto zwrócić uwagę na drugi człon nazwy dzisiejszego święta i dowiedzieć się co nieco o prawie autorskim.
Do poczytania i oglądania:
- Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz strona gromadząca rządowe informacje na temat aktualnego stanu prawa autorskiego i jego zmian;
- przygotowana przez Centrum Cyfrowe seria krótkich filmików wyjaśniająca zagadnienia związane z prawami autorskimi i licencjami Creative Commons;
- Przewodnik po prawie autorskim na stronie Fundacji Legalna Kultura;
- publikacja Krótki kurs własności intelektualnej. Materiały dla uczelni opracowana staraniem Fundacji Nowoczesna Polska i udostępniona na wolnej licencji Creative Commons.
* * *
Zagadka, która na pewno będzie dziecinnie prosta dla czytelników klasyki literatury: