XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021: 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Dzisiaj rozpoczynamy XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, coroczną akcję promującą biblioteki i czytelnictwo organizowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Hasłem tegorocznej edycji jest Znajdziesz mnie w bibliotece. A kogo lub co możemy w bibliotekach znaleźć? W ciągu tego tygodnia będziemy wracać do tego pytania wielokrotnie…

Oprócz Was, drodzy Czytelnicy, w bibliotece możemy znaleźć, oczywiście, bibliotekarki i bibliotekarzy. Wszystkim naszym Koleżankom i Kolegom po fachu składamy serdeczne życzenia.

* * *

Czy jacyś znani ludzie pracowali jako bibliotekarze? Okazuje się, że niektórzy przedstawiciele tego zawodu są powszechnie znani, choć niekoniecznie z pracy w bibliotece. Czy słyszeliście o tym, że bibliotekarzami byli bracia Grimm, słynny Casanova lub wielu pisarzy, w tym np. Adam Mickiewicz? Zajrzyjcie do TEGO ciekawego zestawienia Biblioteki Pedagogicznej w Jaworznie. Biblioteka Politechniki Warszawskiej także stworzyła swoją listę znanych bibliotekarzy. Z kolei artykuł Pawła Witka 7 świętych moli książkowych przedstawia świętych patronów bibliotekarzy, czytelników i innych ludzi związanych z książkami.

* * *

Z okazji dzisiejszego święta mamy dla Was wykreślankę z przesłaniem… Kto znajdzie rozwiązanie?