Wakacje z biblioteką 2021: Na tropie przyrody
Wakacje to czas wędrówek. Nie tylko zwiedzamy piękne miasta, muzea i zabytki, ale również spędzamy dużo czasu w lasach, nad jeziorami, nad morzem albo chociaż w parkach i ogródkach. To znakomita okazja do obserwowania przyrody – nie trzeba nawet lornetki czy mikroskopu. Świat roślin i zwierząt czeka na Was.
Oczywiście, należy zachować ostrożność. Pamiętajmy, że nawet w Polsce zwierzęta mogą być niebezpieczne: ugryzienie żmii, użądlenie osy lub szerszenia może być groźne dla życia (zwłaszcza, jeśli ktoś jest uczulony na ich jad), a większe zwierzęta mogą zareagować agresywnie, jeśli się zbliżymy.
My też możemy stanowić dla zwierząt zagrożenie. Pamiętajcie, by nie dotykać małych zwierząt: rodzice małych sarenek lub pisklaków na pewno są gdzieś w pobliżu i wyrządzilibyśmy im krzywdę – zostawilibyśmy na nich swój zapach, którego zwierzęta się boją, co mogłoby spowodować odrzucenie maleństwa przez matkę. To zupełnie normalne, że maluchy kryją się w trawie lub zaroślach, odchodzą od kryjówki, ucząc się zdobywać pożywienie lub latać. Zostawmy je w spokoju. Uważajmy też, by nie zostawiać po sobie śmieci: ludzkie jedzenie jest niezdrowe dla zwierząt, które oprócz resztek połykają też ich opakowania, a do tego puszki czy butelki mogą być pułapką dla małych zwierząt. Śmiecenie jest po prostu bardzo szkodliwe dla natury.
O tym, że nie można wędrować po lasach bez opieki dorosłego, by nie zabłądzić, należy odpowiednio się ubrać, zabrać ze sobą wodę do picia, trzeba używać kremów z filtrem itp., na pewno wszyscy wiecie. Poznawanie przyrody może być wspaniałą przygodą, ale wszystko należy robić mądrze.
Życzymy Wam wielu sukcesów w obserwowaniu przyrody. Może pochwalicie się, co udało Wam się wypatrzyć?
* * *
Ciekawostki o polskiej przyrodzie:
- film Dzika przyroda w sercu Europy przedstawiający najdziksze zakątki Polski, wyprodukowany na zlecenie Lasów Państwowych;
- filmy edukacyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska Polskie parki narodowe.
* * *
W obserwowaniu przyrody można wspomóc się książkami, które przybliżą nam gatunki roślin i zwierząt, które można spotkać w Polsce, a także na świecie, jeśli wybieralibyście się w dalsze rejony naszej planety lub po prostu na wycieczkę do ogrodu zoologicznego. Poniżej parę tytułów dostępnych w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży.
* * *
Do czytania, słuchania i oglądania:
- Zabawy na łące ze zbioru Bajki o zwierzątkach Anieli Cholewińskiej-Szkolik;
- Tajemnica trzmiela i Wielkie marzenie małej żaby z książki Joanny Wachowiak Historyjki dla małych uszu;
- Jeleń i Jelonek oraz Zachłanny drozd ze zbioru Najpiękniejsze bajki o zwierzętach w opracowaniu Stefanii Leonardi Hartley.
* * *
Jakich roślin i zwierząt wypatrujecie podczas spacerów?