Międzynarodowy Dzień Puzzli 2022

Międzynarodowy Dzień Puzzli znany jest w Polsce także jako Międzynarodowy Dzień Łamigłówek lub Dzień Składanki i Łamigłówki, gdyż angielskie słowo puzzle w nazwie święta, którego obchody zapoczątkowano w USA, nie oznacza tylko obrazków pociętych na części. Puzzle mogą być zabawką, grą lub problemem, do rozwiązania którego należy użyć swoich umiejętności i wiedzy – krzyżówki, sudoku, kostka Rubika, układanki itp. W polszczyźnie to słowo zadomowiło się tylko w jednym znaczeniu. Układanki to zabawka nie tylko dla dzieci, a mnogość wzorów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Może książki zainspirują Was do ułożenia pięknego obrazu? Lub odwrotnie – sięgniecie po książkę z ukazanym na puzzlach bohaterem lub na temat kraju, w którym zrobiono zdjęcie krajobrazu, nad którego ułożeniem spędziliście miłe godziny? Tak czy inaczej, zarówno książki, jak i puzzle to znakomite ćwiczenie umysłu, a tego nigdy za wiele.

Pierwsze układanki pojawiły się w XVIII wieku. Ich pojawienie się wiązane jest z działalnością Johna Spilsbury, brytyjskiego grawera i kartografa. Były to mapy naklejone na drewnianych deseczkach, rozcięte wzdłuż granic państwowych, które miały służyć nauce geografii. Pod koniec XIX pojawiły się puzzle tekturowe. Rozrywka ta upowszechniła się w latach 30-tych XX wieku, zaczęła też zyskiwać popularność wśród dorosłych.

Jeśli nie macie puzzli pod ręką, możecie świętować, układając przygotowane przez nas obrazki w aplikacji. Aby przesunąć element, trzeba przytrzymać lewy przycisk myszki. Gdy 2 elementy zostaną prawidłowo położone obok siebie, program je połączy. Ułożony fragment można przesuwać po ekranie, by odsłonić np. elementy, które zostały pod spodem.

Na początek bajkowy obrazek dla młodszych.

Dwa razy więcej elementów to dwa razy więcej satysfakcji, gdy uda się ułożyć puzzle.

I coś dla trochę starszych. 100 elementów to drobiazg w porównaniu do puzzli z kilkoma tysiącami części, ale mamy nadzieję, że umili Wam chwilkę. Obrazy na grafice należą do domeny publicznej.

Słowo puzzle po angielsku odnosi się również do wszelkich łamigłówek. Na naszej stronie internetowej oraz bibliotecznym profilu na Facebooku zamieszczamy różnego typu zadania – zajrzyjcie do wpisów opatrzonych tagiem zadania dla czytelników.

Takie zadanie przygotowaliśmy na Światowy Dzień Logiki…

Zamieszanie w sadzie. Na grafice obrazki 6 dzieci o imionach Antek, Bartek, Julka, Kuba, Ula, Zosia oraz kosze z jabłkami (po 1, 2, 4, 5, 10 i 12 jabłek) i gruszkami (po 1, 6, 7, 8, 12 i 16). Sześcioro dzieci zbierało w sadzie owoce - jabłka i gruszki - do osobnych koszyków oznaczonych imionami. W samochodzie dostawczym karteczki z imionami się odkleiły. Pomóż kierowcy zawieźć koszyki do odpowiednich dzieci, jeśli opowiadały mu, że: Zosia ma 2 razy więcej jabłek niż gruszek.  Bartek ma 4 razy więcej gruszek niż jabłek.  Antek ma o 15 więcej gruszek niż jabłek.  Ula ma tyle samo gruszek co Zosia jabłek.  Kuba ma tyle samo gruszek co Antek jabłek.  Julka ma 2 razy mniej jabłek niż Kuba.  Julka ma tuzin owoców.

… a takie na Dzień Kryptologii.

Na grafice zadanie polegające na rozszyfrowaniu hasła oraz klucze do 6 szyfrów w formie objaśnień i tabelek.

Mamy nadzieję, że będziecie zaglądać do biblioteki oraz na stronę internetową w poszukiwaniu rozrywek dla umysłu.