Wspólne czytanie online: Wszystko o książce

Wspólne czytanie online: Wszystko o książce

Na grafice w centrum zdjęcie bibliotekarki pokazującej dwojgu dzieci ilustrację w książce. U góry napis "Wspólne czytanie onlice", u dołu napis "Wszystko o książce". W tle obrazki książek. W prawym górnym rogu logo biblioteki.

Kwiecień i maj pełne są świąt ważnych dla każdego miłośnika książki i bibliotek. Już 2 kwietnia – w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena – przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. 23 kwietnia jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto zapoczątkowane w Katalonii, regionie znajdującym się w Hiszpanii, zyskało sobie zwolenników na całym świecie. 8 maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który rozpoczyna trwający do 15 maja Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczna dziewiętnasta edycja tego wydarzenia przebiega pod hasłem Biblioteka – świat w jednym miejscu. My, mole książkowe, mamy całkiem sporo okazji do świętowania, prawda?

Przeczytaliśmy sobie piękny wiersz Brynne Barnes Książki nie mają skrzydeł. Książka to tylko przedmiot, ale kiedy ją czytamy, może być wszystkim – smokiem i księżniczką, czarownicą i piratem, statkiem kosmicznym i poszukiwaczem przygód… Bo najważniejsze jest to, do jakiej opowieści nas przeniesie nasza wyobraźnia podczas czytania. Zachęcamy do wypożyczenia tej książki podczas wizyty w bibliotece. A teraz możecie posłuchać opowiadania Wyobraźnia z książki Maja i jej świat Anny Obiols.

Dzieci przeszukiwały stertę książek, by znaleźć te na zadany temat. Chociaż w majowym spotkaniu brały udział w większości maluchy, poradziły sobie z tym zadaniem. 

Dzieci łowiły papierowe rybki lub pojemniki z zagadkami, z którymi mogły się zmierzyć.

Kto lubi układać puzzle? Mamy dla Was takie z obrazkiem z biblioteką. Poszczególne elementy można przesuwać, przytrzymując lewy przycisk myszy. Gdy dwa kawałki będą prawidłowo ułożone obok siebie, program je połączy – taki większy kawałek też można przesuwać, np. by zobaczyć, czy nie został pod nim brakujący element. Powodzenia!

Na chętnych czekał stos starych gazet i ulotek oraz różne materiały plastyczne, które posłużyły do stworzenia kolażu. Możecie wykleić taki kolaż, łącząc zdjęcia i wycinki z gazet z różnymi innymi materiałami, do tego ozdabiając je i dorysowując co nieco, samodzielnie w domu. A może z okazji książkowych świąt wykonacie zakładkę? Parę pomysłów, czego użyć znajdziecie np. TU lub TU.

Dziękujemy za udział w spotkaniu i zapraszamy na kolejne – w sobotę 4 czerwca o 12:00 będziemy świętować Dzień Dziecka.

 

Skip to content