Noc Bibliotek 2020: Rozwiązanie zadań

Tydzień temu obchodziliśmy kolejną Noc Bibliotek. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Klimat na czytanie rozumianym na dwa sposoby: jako wykorzystanie czasu pandemii na czytanie ze względu na ograniczone możliwości udziału w kulturze i znajdowaniu wsparcia i wytchnienia w książkach w tym trudnym okresie oraz jako dbanie o planetę i klimat dzięki wypożyczaniu, dzieleniu się książkami, umiejętnościami i wiedzą we wspólnej dla wszystkich przestrzeni biblioteki. Ze względu na zagrożenie epidemiczne uroczystości w bibliotece się nie odbyły, ale przygotowaliśmy dla czytelników kilka zagadek. Czas je rozwiązać!

W zadaniu o segregacji odpadów trzeba było rozpoznać, co to za śmieci, i wskazać, do którego pojemnika trzeba je wrzucać.

1. Słoiki > SZKŁO
  2. Gąbka > ZMIESZANE
  3. Gazety > PAPIER
  4. Sprzęt elektroniczny, kable > Oddajemy podczas organizowanej dwa razy w roku zbiórki odpadów wielkoformatowych i niebezpiecznych albo przekazujemy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
  5. Styropian > Styropian opakowaniowy do METALI I TWORZYW SZTUCZNYCH, styropian budowlany razem z gruzem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (podczas remontu można zamówić pojemnik).
  6. Butelki plastikowe po napojach > METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (opróżnione i zgniecione!).
  7. Baterie > To odpady niebezpieczne, można je bezpłatnie wyrzucić do specjalnych pojemników w niektórych sklepach np. z AGD,
  8. Puszki metalowe > METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
  9. Skórka banana > BIO
  10. Folia aluminiowa > METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
  11. Resztki mięsa i kości > ZMIESZANE
  12. Rośliny doniczkowe > Same rośliny do BIO, ziemię oraz doniczki do ZMIESZANYCH.
  13. Puszki po farbie w spreju > Farby, lakiery i oleje to materiały niebezpieczne. Oddajemy podczas organizowanej dwa razy w roku zbiórki odpadów wielkoformatowych i niebezpiecznych albo przekazujemy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
  14. Szklane opakowania po kosmetykach > SZKŁO
  15. Plastikowe opakowania po kosmetykach i środkach czystości > METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
  16. Karton > PAPIER
  17. Skorupki jajek > BIO
  18. Metalowe kapsle > METALE I TWORZYWA SZTUCZNE

Zasady segregacji śmieci w naszym mieście można znaleźć TUTAJ.

Hasło Nocnej krzyżówki to CZYTANIE DO PODUSZKI. Kolejne wpisywane wyrazy to: 1. czarownica, 2. mysz, 3. buty, 4. nietoperz, 5. gwiazda, 6. rozbójnicy, 7. miotła, 8. bestia, 9. dżin, 10. olbrzym, 11. pająk, 12. ogr, 13. różdżka, 14. duch, 15. księżyc, 16. zamek, 17. smok, 18. wilk.

W nocnej zagadce dla starszych czytelników wystąpiły następujące książki:

I Agatha Christie Morderstwo w Orient Expressie (tłumaczyła Marta Kisiel-Małecka)

II William Szekspir Romeo i Julia (tłumaczył Józef Paszkowski)

III Stephen King Zielona Mila (tłumaczył Andrzej Szulc)

IV Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata (tłumaczyli Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski)

V J.R.R. Tolkien Władca Pierścieni (tłumaczyła Maria Skibniewska)

VI Henryk Sienkiewicz Pan Wołodyjowski

VII Olga Tokarczuk Prawiek i inne czasy

VIII Bolesław Prus Lalka

IX Remigiusz Mróz Kasacja

X Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę (tłumaczyła Ewa Łozińska-Małkiewicz)

XI Charles Dickens Opowieść wigilijna (tłumaczyła Anita Zuchora)

XII Adam Mickiewicz Pan Tadeusz

A hasłem jest: PRZECZYTAM JESZCZE JEDEN ROZDZIAŁ I PÓJDĘ SPAĆ. Czyli ulubiona obietnica bez pokrycia zagorzałych czytelników, którzy nie potrafią oderwać się od lektury.

Przypominamy o nowej ofercie biblioteki: czytakach dla osób niewidomych i słabowidzących oraz programie Mała książka – wielki człowiek, w ramach którego przedszkolaki urodzone w latach 2014-2017 mogą odebrać książkę i zbierać naklejki. Zapraszamy także do zerknięcia na nasze książkowe rekomendacje. Do zobaczenia podczas następnej Nocy Bibliotek – mamy nadzieję, że już w budynku biblioteki!