XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021: 13 maja – Co można znaleźć w bibliotece?

XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021: 13 maja – Co można znaleźć w bibliotece?

Hasłem tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek jest Znajdziesz mnie w bibliotece, a jego autorką jest pani Marzena Przybysz ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Hasło jest bardzo wieloznaczne: kogo lub co znajdujemy w bibliotece? Czy to Ciebie tam znajdziemy, Czytelniku? Czy może chodzi o książkę? O wiedzę, jaką możemy z niej czerpać, przeżycia estetyczne i duchowe, które nam daje, rozrywkę i wytchnienie, których w niej szukamy, zwłaszcza w trudnym dla wszystkich czasie pandemii? Dla każdego odpowiedź na to pytanie może być inna.

* * *

A co znajdujemy na bibliotecznych półkach? Oczywiście, książki! Mnóstwo książek! W czytelniach są również czasopisma. Czy coś jeszcze? Jak najbardziej – biblioteki gromadzą także inne rodzaje zbiorów, a zresztą niektóre książki nie są takimi standardowymi kartkami pomiędzy okładkami. Niektóre z nich chcemy tu dziś pokazać.

Do specjalnych zbiorów biblioteki należą mapy, pocztówki, zdjęcia, broszury okolicznościowe… Szczególne miejsce znajdują one w dziale Informacji Bibliograficznej.

A na poniższym zdjęciu prezentujemy rzadko spotykany rodzaj publikacji – teki zawierające plansze dotyczące jakiegoś tematu. Jak widać mogą to być wzory haftu, malarstwo przedstawiające dzieci lub projekty witraży artysty Witolda Chomicza. 

Wszyscy wiemy, jak wygląda książka. Jednak kreatywność autorów i wydawców nie zna granic. Szczególnie widać to na przykładzie książek dla dzieci. Harmonijki (zwane leporello), otwierane “okienka”, dziurki i wycięcia, rozkładane strony, specjalne folie, przez które ogląda się obrazki, by zobaczyć “efekty specjalne”… Nie są to często spotykane rozwiązania, ale niewątpliwie zwracają uwagę. Poniżej kilka przykładów ze zbiorów Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży.

Książki potrafią też wyróżniać się formatem. Encyklopedie liczące ponad tysiąc stron, duże i jeszcze większe formaty książek dla dzieci, a nawet małe książeczki… Na zdjęciu widnieją właśnie takie, a dla porównania – książki dla dzieci o największych stronach (same w sobie są krótkie, bo to książki dla maluchów z tekturowymi kartkami). Lecz jeśli myślicie, że te maleństwa także przeznaczone są dla dzieci, to jesteście w błędzie: spora część książek z serii Bibliofilska Edycja Miniatur zupełnie się dla dzieci nie nadają, gdyż ich zawartość – tekstowa i graficzna – jest, co tu kryć, dość frywolna.

Nietypowe książki i zbiory najczęściej znajdują się w czytelniach (oprócz książek dla dzieci, które są wypożyczane). Gdy te zostaną już otwarte, przyjdźcie i zapytajcie: może znajdziecie coś, co Was zaciekawi?

* * *

Zadanie na dziś!

 

Skip to content