Ferie zimowe z biblioteką 2021: Rozwiązanie zadań

Ferie zimowe z biblioteką 2021: Rozwiązanie zadań

Śnieg, który zaczął padać dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych (w sam raz, by odpoczywający uczniowie mogli jeździć na sankach i lepić bałwany), już topnieje, a wraz z nim wspomnienie naszych zajęć online. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się towarzyszyć nam przez te 14 dni. Jeśli mieliście jakiekolwiek wątpliwości, czy udało się Wam prawidłowo rozwiązać zadania, teraz możecie to sprawdzić.

Pierwszego dnia poruszaliśmy temat bezpiecznego wypoczynku w ferie. Nie było zadań do rozwiązania, ale może ktoś zagrał w grę pamięciową przy pomocy zamieszczonych w naszym wpisie obrazków?

Tematem drugiego dnia był sen, zwłaszcza sen zimowy zwierząt. Zadanie polegało na dopasowaniu zwierzęcia do opisu tego, jak przygotowuje się do przetrwania zimy.

Trzeciego dnia zastanawialiśmy się, jak powstaje śnieg. Zagadka polegała na dopasowaniu bohaterów “zimowych” bajek do zdań, jakie mogli wypowiedzieć.

Kolejnego dnia poznawaliśmy ptaki krukowate żyjące w Polsce. Czy udało Wam się odgadnąć, o których gatunkach opowiadał kot Mruczek?

Piątek poświęcony był polskim przysłowiom dotyczącym zimy. Zadanie polegało na uzupełnieniu brakujących wyrazów w przysłowiach.

Kolejnego dnia zrobiliśmy sobie zimowe porządki. W zamieszczonej na stronie aplikacji należało ułożyć puzzle i odpowiedzieć na pytanie, ile skarpet na obrazku nie miało pary.

Niedzielę poświęciliśmy historii zabawek i zabawy. Tym razem gra w znajdywanie par miała postać aplikacji. W ilu ruchach udaje się Wam odsłonić wszystkie pary obrazków?

Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy wybuchowo, poznając ciekawostki o wulkanach. Zadanie polegało na dopasowaniu informacji o wulkanach do odpowiednich haseł.

Następnego dnia była mowa o rozsądnym oszczędzaniu i wydawaniu pieniędzy. W wykreślance ukryte były wyrazy związane z finansami.

Dziesiątego dnia ferii znów staliśmy się ornitologami i poznawaliśmy polskie ptactwo. Tym razem były to sowy. Zadaniem było dopasowanie nazwy gatunku sowy do zdjęcia oraz rozpoznanie zdjęcia po fragmencie.

W Światowy Dzień Logiki czekały na Was różne zagadki. Najmłodsi mieli określić, który obrazek z czterech nie pasuje do pozostałych.

Na trochę starszych czekało wyjaśnianie złudzeń optycznych.

Było też sudoku – od łatwiejszego obrazkowego dla młodszych po coraz trudniejsze dla starszych i rodziców.

Następnego dnia zgłębialiśmy tajemnice naturalnego satelity naszej planety. Zadaniem było uporządkowanie kolejności faz Księżyca. Na obrazku mamy rosnący Księżyc. Pamiętajcie, że jeśli przypomina literę “D”, to znaczy, że staje się DUŻY, a jeśli jest podobny do litery “C” – staje się CIENKI. Jeżeli to zapamiętacie, od jednego spojrzenia na niebo będziecie wiedzieli, czy zbliża się pełnia (kiedy Księżyc jest okrągły), czy nów (gdy przypomina cieniutki rogalik).

Przedostatni dzień poświęcony był pisaniu pamiętników. Mieliście do rozwiązania dwa zadania. Pierwsze polegało na uzupełnieniu w aplikacji fragmentu Plastusiowego pamiętnika Marii Kownackiej wyrazami w odpowiedniej formie gramatycznej. Brakowało wyrazów: Pędzelek, zeszytu, krakowianki, okładki, żabki, matematyki, Pióro, Tosia. Drugim zadaniem było przeczytanie wpisów z pamiętników baśniowych postaci i odgadnięcie, kto je napisał. Byli to: 1 – królewna Śnieżka z Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków, 2 – tytułowy bohater Kota w butach, 3 – główna bohaterka Kopciuszka, 4 – rybka z baśni O rybaku i złotej rybce, 5 – Jaś z baśni Jaś i łodyga fasoli (lub Jaś i magiczna fasola), 6 – główna bohaterka Calineczki.

I tak doszliśmy do ostatniego dnia ferii. Podsumowaniem była krzyżówka, w której pojawiły się hasła przewijające się przez wszystkie tematy poruszane podczas naszych wirtualnych zajęć. Hasła poziome krzyżówki: 2 – bałwan, 5 – oszczędzanie, 7 – kwiecień, 9 – sroka, 11 = tangram, 12 – biurko, 14 – puchacz, 16 – księżyc, 17 – sójka, 18 – sanki. Hasła pionowe: 1 – pamiętnik, 3 – hibernacja, 4 – trzepak, 6 – sudoku, 8 – satelita, 10 – miarka, 12 – budżet, 13 – wulkan, 15 – lód. Hasło główne krzyżówki: WYPOŻYCZALNIA.

Codziennie przez całe ferie na końcu wpisu umieszczaliśmy jeden wyraz hasła do odszyfrowania. Każdego dnia wykorzystywany był inny szyfr. Jeśli udało Wam się odczytać tekst, wiecie, że główne hasło brzmiało:

PRZEPIS NA FERIE ZIMOWE: ODPOCZYWAJ, BAW SIĘ, ROZWIJAJ ZAINTERESOWANIA, UPRAWIAJ SPORT, CZYTAJ CIEKAWE KSIĄŻKI.

Czy Wasze ferie były właśnie takie? Mamy nadzieję, że były wspaniale i naprawdę wypoczęliście przed powrotem do nauki. Pamiętajcie, że co tydzień mamy dla Was propozycje ciekawych miejsc w sieci, zagadki i zadania w serii Kot Mruczek poleca.  Mruczek to maskotka naszego Bibliotecznego Klubu Czarnego Kota czyli Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Możecie go kojarzyć ze zdjęć. Oczywiście, przede wszystkim zapraszamy do wypożyczania książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Co prawda przez pandemię wydarzenia w bibliotece – takie jak zajęcia podczas ferii – zostały odwołane, ale nadal można wypożyczać książki. Czekamy na Was!

 

Skip to content